66 .VEREM HAFTASI

Editör 14 Ocak 2013 66 .VEREM HAFTASI için yorumlar kapalı

 “66. Verem Savaş Eğitim ve Propaganda Haftası” etkinlikleri kapsamında; Diyarbakır Halk Sağlığı Müdürlüğü, Dicle Üniversitesi Tıp Fakültesi, Verem Savaşı Derneği Başkanlığı ve Toraks Derneği tarafından; 11.01.2013 saat 14:00 ’de Dicle Üniversitesi Tıp Fakültesi Konferans Salonunda Tüberküloz hastalığının kliniği ve tedavisi ile dirençli tüberküloz tedavi stratejileri, doğrudan gözetimli tedavi konularını içeren “Tüberküloz Tanısı ve DGT Paneli” düzenlendi.

Panele geçmeden önce Verem Eğitimi ve Propagandası kapsamında Diyarbakır Halk Sağlığı Müdürlüğünce düzenlenen Tüberküloz konulu resim yarışmasında dereceye giren öğrencilere ödülleri verildi.

Diyarbakır Halk Sağlığı Müdürü Dr. Fatih Mehmet Aslan’ın açılış konuşmasını yaptığı panelde;İl Sağlık Müdürü Dr. Mehmet Sait AVAR  ve Kamu Hastaneler Kurumu Genel Sekreteri Doç. Dr. Muhammet GÜZEL KURTOĞLU Dicle Üniversitesi Tıp Fakültesi Göğüs Hastalıkları Anabilim Dalı öğretim üyelerinden Doç. Dr. Çetin Tanrıkulu’nun modetaratörlüğünde, Yrd. Doç. Dr. Mahşuk Taylan ve Doç. Dr. Abdurrahman Abakay birer sunum gerçekleştirdiler.

Tüberküloz kliniği ve tedavisiyle ilgili teorik bilgiye ek olarak katılımcılar aracılığıyla konunun öneminin halka duyurulması, toplumsal bilinç düzeyinde bir farkındalık yaratılması ve bu hastalığa bütün katılımcıların dikkatinin çekilmesinin hedeflendiği panelde, bu kapsamda tüm Toplum Sağlığı Merkezleri Sorumlu Hekimleri ve burada görev yapmakta olan hekimler ile Aile Hekimleri ve Verem Savaş Dispanseri personelinin katılımı sağlandı.

 

.

,